Патологія доброти: чому хороші люди приречені

дівчина 2

Відчуваєш необхідність бути гарною людиною і всім допомагати, та закінчивши порятунок чийогось світу, твій внутрішній супергерой знову спустошений та втомлений. Чому допомога ближньому не завжди приносить втіху, звідки це відчуття, наче тебе використовують та неприємний післясмак невдячності? Швидше збирай свою доброту докупи та уважніше пильнуй, куди використовуєш.

Усі ми, хоча б у глибині душі, прагнемо схвалення. Щоб мама казала, що ти чудова дитина, колеги хвалили твій внесок у справу, друзі були в захваті від твого почуття гумору чи розуму, а твоя друга половинка розказувала всім, що й мріяти не могла про таке щастя. Приємно бути таким класним, та чи до снаги?

Будь-які стосунки потребують твого часу та сил, й аби всі навколо вважали тебе суперлюдиною, логічно, що цей статус потрібно чимось підтверджувати. Тут у добра і зла сили нерівні. Бо, відмовивши комусь у проханні, ти автоматично стаєш «поганим», навіть можеш когось образити, не допомогти, та ніхто вже не гнівається: «Ой, та він завжди таким був. Чого ви чекали?». З добрими справами складніше, звання безвідмовного зайчика треба без упину підживлювати більшими послугами. Але якщо ти людина сором’язлива і, не дай Боже, не вмієш казати чемне «ні», вимушена доброта надовго стане твоїм прокляттям.

Прохання та їхні різновиди

Кожного дня на нас сиплються найрізноманітніші прохання різної складності, тривалості та від різних людей. Деякі речі є нашими звичними ритуалами, та просто «переодягнені» в прохання, щоб зробити нам приємність подякою – коли, наприклад, мама просить викинути сміття, чи бабуся – подати руку, виходячи з автобуса.

Є прохання необхідні – коли начальник просить відредагувати звіт, або друг пропонує сходити з ним у лікарню. Це справи, що розвивають тебе. Деякі дії допомагають підтягнути професійні навички, деякі – здібності емпата, в будь-якому випадку в таких проханнях є щось, що ти повинен зробити, щоб стати кращим. До цієї категорії можна також віднести прохання літніх людей, батьків, дітей (та не коли вони просять вже 10-ту цукерку), загалом все, що людина не може (дійсно не може фізично, розумово і т.д.) зробити саме без твоєї допомоги. Та навіть такі прохання повинні бути чемними, бо ти нікому нічого не винен.

І ось ми підходимо до тієї страшної частини, з якої почали. Як об’єктивно оцінити, чи дійсно одногрупник не може написати курсову без твоєї допомоги, чи йому просто ліньки й він намагається перекласти на тебе свою роботу?

дівчинаВсе дуже просто. Навіть, якщо гарна й добра людина просить тебе про щось, запевняючи, що не впорається без тебе, подумай, чи взагалі вона намагалась. Зверни увагу, просять тебе підказати/допомогти/перевірити, чи просто вручають обсяг роботи, за яку ще ніхто й не брався.

Реклама

Між «можу» та «хочу», обирай – «необхідно»

Чи згоден ти витратити власний час та сили, щоби зберегти час та сили цієї людини? Чи ти просто соромишся відмовити, щоб тебе не вважали черствим, лінивим, жадібним чи, ще гірше, поганим другом?

Зараз усі доброзичливі діти зауважать: «Але ж мені не важко! Він би робив це в рази довше, ніж я», «Ой, та чи мені шкода?» або «Людські стосунки понад усе!» і будуть праві. Та я за здоровий егоїзм.

Щодня кажучи «так» чужим дрібницям, ти забираєш дорогоцінний час у своїх хобі, відпочинку, прогулянок із друзями та зустрічей із сім’єю. Тут можна дати лише одну просту пораду : розстав пріоритети. Якщо ти дійсно дорогий комусь, то відмова ніколи не потягне страшних наслідків, бо ж ця людина намагатиметься зрозуміти тебе і якщо причина відмови вагома, цей випадок не вплине на стосунки. Але якщо прохання, яке ти не задовольнив, стає приводом звинувачень та образ, подумай, чи варто цінувати стосунки, що будуються лише на принципі «ти – мені, я – тобі».

Бути добрим чудово, та ще краще – бути щасливим. Ти не стаєш поганою людиною, коли відмовляєш, і не стаєш гарною, коли погоджуєшся. Це лише твої вклади у стосунки, або у їх відсутність.

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus