7 способів оплатити навчання за кордоном

workspace2

Щороку соцмережі майорять постами щасливих людей, яким вдалося вибороти своє право на вищу освіту за кордоном. Якщо ж і ти думаєш про таке майбутнє, але запитуєш себе, де знайти кошти на навчання, розповідаємо, які є методи оплатити омріяну освіту.

Зроби розрахунки

Спочатку виріши головне: яка програма тебе цікавить (літня школа, бакалаврат чи магістратура), в якій країні, в якому виші та за якою спеціальністю. Коли всі відповіді в тебе є, починай рахувати майбутні витрати.

Вартість навчання. Вона суттєво відрізняється в різних країнах. Наприклад, за річну програму у США заплатиш від 4 000 до 45 000 доларів, а в Європі – від 200 євро (якщо це студентський внесок) до 25 000 євро (навчання в нідерландському виші).

Оформлення документів. Порахуй, скільки коштують усі юридичні процедури та подумай, які з них тобі потрібні. До цього етапу входять витрати на переклад, нотаріальне завірення, офіційне визнання здобутої освіти вдома відповідною установою за кордоном (нострифікація) та інші важливі дії.

Медичне страхування. В усіх закордонних вишах вимагатимуть наявність страхового поліса, тому варто дізнатися, скільки ти на це витрачатимеш грошей щомісяця.

Житло. Велике значення має вибір між гуртожитком та орендою квартири чи кімнати. Якщо ти вибереш оренду, то, скоріш за все, доведеться оплачувати комунальні послуги. Наприклад, у США щомісячні витрати на житло становлять від 300 до 600 доларів, а в Європі – від 100 євро та більше.

Харчування. Попри те, що це індивідуальні витрати для кожного, дешевше буде купувати продукти й готувати самостійно. У більшості європейських країн вистачатиме 150-200 євро щомісяця, але в дорогих країнах, як-от Данії, тобі може знадобитися більше.

Транспорт. Якщо житло буде розташоване далеко від університету й щодня доведеться їздити в обидва боки, то вигідніше придбати проїзний квиток. До речі, врахуй відстань до твого вишу як критерій вибору місця проживання.

Навчальні матеріали. Попри те, що в твоєму розпорядженні буде бібліотека, деякі книги доведеться купувати, як і купу всього іншого: блокноти, зошити, ручки, маркери. Витратні матеріали можна купити і перед від’їздом, а от на навчальні посібники доведеться витратити від 100 і аж до 1 000 доларів на рік. Там це дуже дороге, хоч і необхідне задоволення.

Кишенькові. Це мінімальний запас грошей, які витрачають на різні дрібниці щодня: швидкий перекус, купити каву в кампусі та й таке інше. Окрім того, цей резерв можна використати для непередбачених витрат.

summer-office-student-work

Реклама

Власні заощадження

Варіант із самостійним накопиченням потрібної суми підійде не всім, але залежно від обраної країни ти можеш спробувати. Твоїм козирем стане gap year, під час якого можна не турбуватися про пари та сесію, відпочити від навчання, а ще – знайти роботу та заощадити гроші на освіту.

Якщо тобі до вподоби така ідея, розглянь навчання в країнах, де вища освіта безкоштовна. Наприклад, у державних вишах Словаччини, Польщі, Німеччини, Бельгії, Норвегії, Греції, Франції та деяких інших країн немає плати за навчання для тих, хто володіє державною мовою на достатньому рівні – від рівня В2 та вище.

До того ж, зовсім не обов’язково збирати гроші на весь термін навчання: достатньо зібрати лише на той, на який просять підтвердити наявність коштів. Скажімо, щоб отримати студентську візу в Чехії, ти маєш підтвердити свою фінансову спроможність на один семестр, що дорівнює 3 000 євро. Що робити, коли ці гроші закінчаться? Шукати підробіток на місці.

Робота під час навчання

Отже, навчання почалося, і в тебе є півроку, коли можеш спокійно адаптуватися до нового середовища, не хвилюючись про гроші. Згодом зможеш підшукати підробіток, який не шкодитиме навчанню. Однак май на увазі, що в кожній країні свої особливості.

Для прикладу, студенти у США мають право працювати до 20 годин на тиждень, а от у країнах Євросоюзу здебільшого нема таких законодавчих обмежень. Щодо позиції самих вишів стосовно роботи студентів, то не всі будуть їй раді. Наприклад, топові британські ВНЗ (Кембриджський, Оксфордський університети) категорично проти роботи своїх студентів у період навчання.

Які є варіанти роботи для студентів за кордоном? Повір, їх існує справжнє море й маленьке озерце. Сфера обслуговування – бари, ресторани та інші заклади – будуть безпрограшним варіантом. Це дозволить поєднувати роботу з навчанням, мати фіксовану зарплату й чайові, а ще – прокачати мовні навички. Крім того, можна розглянути догляд за дітьми, репетиторство, а якщо все тобі не до вподоби, то можна навіть зробити блог на YouTube та монетизувати його за допомогою реклами.

studying

Стипендія

Цей варіант підійде тим, хто має високу академічну успішність, соціальні досягнення, лідерські якості або навіть усе разом, – залежно від вимог стипендії. Спершу обов’язково шукай стипендіальні пропозиції на сайті обраного університету, також зверни увагу на міжнародні та національні фонди або урядові програми (наприклад, німецький DAAD). Там ти зможеш заповнити відповідну аплікаційну форму, яка здебільшого потребуватиме резюме, мотиваційного есе та рекомендаційних листів. Стипендіальні програми різняться за критеріями.

Цільова аудиторія. Є ті, які дають за високу успішність в університеті, інші – за громадську діяльність та участь у волонтерських ініціативах, а інколи для участі в програмах, що стосуються конкретної галузі (наприклад, стипендія на участь у літній школі з правознавства). Поглянь, які тобі можуть потенційно підходити.

Тривалість. Бувають короткострокові (для учасників літніх шкіл, форумів, конференцій, навчальних поїздок тощо) та довготривалі, призначені для оплати повного навчання, – бакалаврату, магістратури, аспірантури. Також є програми середньої тривалості від місяця до року – здебільшого семестрові програми студентського обміну.

Мовний рівень. Більша ймовірність знайти стипендію на англомовну програму, однак якщо ти вибереш навчання в Європі чи у виші якоїсь східної країни, володіння державною мовою буде величезним плюсом.

Обсяг фінансування. Деякі стипендії покривають навчання та проживання, інші – лише навчання або ж покривають його навіть не повністю. Якщо певна стипендія не покриє твоїх витрат повністю, можливо, є сенс шукати декілька.

study

Фінансова допомога

Головна відмінність цього фінансування в тому, що його отримують не на конкурсних засадах, а в певному випадку. Найчастіше – коли неможливо оплатити своє навчання через низький дохід родини. Якщо людей, які потребують такого фінансування, багато, то серед них також може бути конкурс. Цю допомогу можуть надавати меценати, фонди та передусім самі університети.

Для цього типу фінансування доведеться зібрати документи, що підтверджують відповідне становище (наприклад, довідка про доходи сім’ї). Покрити повну вартість навчання вдасться не завжди, однак її точно можна зменшити на 30-50% (так зазвичай у Штатах). В європейських країнах умови бувають дуже різні, ось лише деякі приклади.

Німеччина. Кошти на соціальні стипендії тут виділяють політичні фундації, але ці виплати залежать від конкретного рівня доходу сім’ї. За умови доброї забезпеченості сума буде значно нижча.

Франція. Соціальну стипендію вираховують на основі сумарного річного прибутку батьків, який ті задекларували в податковій службі. Такі виплати покривають лише 10 місяців на рік (ті, коли триває навчання) та становлять від 175 до 500 євро.

Італія. Навчання тут платне для всіх, однак малозабезпечені студенти можуть сплачувати менше. Втім, мінімальна плата за рік у виші незалежно від матеріального стану – від 1 000 євро.

Швеція. Грошові виплати тут отримують незалежно від успішності та матеріального забезпечення. Однак дві треті суми, яка щомісяця становить близько 1 000 євро, після закінчення університету студентові потрібно буде повернути (відпрацювати).

Грант на дослідження

Ідеальний спосіб оплатити своє навчання для тих, хто має чітку ідею дослідницького проекту. Щоб отримати грант, потрібно надати його детальний опис, описати значення, фінансовий план і терміни виконання, а після цього – пройти конкурс. Якщо все вийде добре, тобі дадуть кошти на реалізацію проекту, а паралельно з цим зможеш отримати оплату навчання у виші, де втілюватимеш задум.

Ініціаторами грантів можуть виступати державні та приватні фонди, корпорації та навіть окремі особи. Ознайомитися з переліком та обрати найбільш оптимальний можеш за посиланням.

study

Кредит

Щоб отримати кредит на навчання в українському банку, потрібно досягти 21 року, мати офіційне працевлаштування та хорошу кредитну історію. За кордоном можуть надати виплати навіть з 18 років, але там вимагатимуть мати поручителя або взяти зобов’язання пропрацювати в країні від 3 років (цього часу достатньо, щоб виплатити взятий кредит). Загальної системи тут немає, тому ось приклади з найпопулярніших для навчання країн.

США. Американцям доступні різні варіанти кредитної допомоги, а от іноземці можуть обрати тільки міжнародну студентську позику (Private International Student Loan). Її можна взяти після всіх основних процедур – зарахування до вишу, оформлення візи та страхування. Кредитна ставка залежно від вишу та спеціальності може бути 6-14%. Більше про умови кредитів у Штатах можна дізнатися на порталах International Student Loan, International Student та Citizens Bank.

Німеччина. Студентське кредитування регулює Федеральний закон про допомогу в освіті (Bundesausbildungsförderungsgesetz), середній відсоток – 4%, а повернути доведеться тільки половину взятої суми.

Велика Британія. Тут позики є популярним способом оплатити навчання, а тому є доволі зручна система: починати повертати можна тільки тоді, коли дохід почне перевищувати 21 000 фунтів на рік. Середня ставка – 10% річних за даними The co-operative bank.

Італія. У цій країні для студентів існує вигідна особливість: якщо отримуєш високі бали за іспити, то можеш конвертувати їх у гроші й оплатити навчання, підручники чи навіть проїзний у місцевому транспорті. Однак у такий спосіб не оплатиш перший навчальний семестр.
Швеція. Тут освіта безкоштовна, але можна взяти кредит на оплату свого проживання. Ставка при цьому становить у середньому до 1%, а сума – до 1 000 євро на місяць. До речі, повертати кредит на навчання можна терміном аж до 25 років.

library-la-trobe-study-students-159740

Краудфандинг

Освіта – це повноцінний проект, у який варто вкладати кошти. Раніше ми описували історію безпритульного із США, якому вдалося зібрати 184 000 доларів на навчання в коледжі. Тож ідея зібрати кошти на освіту спільнокоштом – цілком реальна для будь-кого. Є багато онлайн-платформ, де можна поділитися своєю історією та отримати допомогу від незнайомих людей.

Kickstarter. Перша й найпотужніша краудфандингова платформа, повністю англомовна. Тут знаходять фінансову підтримку ідеї в різноманітних творчих і технічних категоріях.

Indiegogo. Разом із попередньою, це одна з перших краудфандингових платформ. Доступні мови: англійська, французька, німецька, іспанська. Особливість функціоналу полягає в тому, що пожертвувані кошти відразу перераховуються авторам ідей.

Спільнокошт. Вітчизняний аналог популярних порталів. Добре продумай свій проект, протестуй на сайті та шукай підтримки серед українців.

Ulule. Французький портал, який можна також читати англійською, італійською, нідерландською, німецькою, іспанською, португальською та каталонською мовами. При цьому ідеї, які подали користувачі, мають реалізуватися у Франції, тому підійде для збору коштів лише на французьку освіту.

Crowdculture. Швецький ресурс, доступний також англійською. Цікаво, що проект на порталі може привернути не лише приватні інвестиції та пожертви, але й допомогу шведського держбюджету.

Goteo. Іспанська платформа, яка «розмовляє» загалом дев’ятьма мовами, в тому числі англійською. Збір коштів можна розділити на два етапи: для запуску проекту і для його успішного функціонування. Тому зможеш зібрати і на оплату навчання, і на проживання.

Derev. Італійський сайт для соціальних проектів мешканців країни. Є можливість не тільки зібрати кошти, а й провести цілу рекламну кампанію зі збором петицій, замовленням телеефірів для трансляції звернень та інтерв’ю. Тож, якщо ти вже живеш в Італії та потребуєш допомоги, зверни увагу на цей ресурс.

Wemakeit. Швейцарський портал, доступний німецькою, французькою, італійською та англійською. Підходить для 29 творчих напрямків ідей, тому проект твоєї вищої освіти знайде підтримку.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus