Нідерландське студентство очима українки

друзі

Студентське життя нідерландців було для мене окремим відкриттям, може навіть більшим, ніж млини, канали і музеї світового мистецтва. Живучи там, починаєш асимілюватися з ритмом, який задає місцева молодь, розширюєш свої ментальні кордони і відкриваєш нові поняття. Якби для образу нідерландського студентства треба було підібрати одне слово, я б сказала chill. Чому? І що ж так полюбляє нідерландська молодь?

Кохання № 1. Велосипеди

Байк – це не просто основний спосіб пересування студентів, а частина їхнього життя. Велосипеди беруть у подорожі, можуть посадити на один всіх друзів одночасно, ними перевозять меблі і ящики з пивом. Купити велосипед можна менш ніж за 50 євро. Кожен нідерландець має їх, як мінімум, два-три, тому всі жартують, що велосипедів більше, ніж самих жителів. У дощ чи сніг на велосипеді – для нідерландців це не проблема, а звичайний погодний фон для поїздки.

ілюстрації 2 3

Реклама

Кохання № 2. Спорт

Ще з дитячого віку кожного залучають до певного виду спорту, тому молодь дуже спортивна. Найпопулярніший вид – гребля, хоч це і хобі, багато хто займається на професійному рівні. Те, що нідерландці ведуть здоровий спосіб життя, видно з їхнього зовнішнього вигляду. Вони, до речі, найвищі люди у світі. 180 см – середній зріст для хлопців і 170 см – для дівчат. Хоча нідерландські студенти люблять погуляти, вранішні пробіжки для них – частина життя. Велика кількість студентських спорт-клубів дає змогу за супер низькими цінами займатися всіма видами спорту (50 євро коштує членство у такому клубі на весь семестр).

ілюстрація 4 5

Кохання № 3. Природа

Нідерландці дуже люблять природу і хапаються за будь-яку можливість втекти у парки чи на озера. Тепло тут – це +20 С. У місцевих парках все продумано так, що там зручно відпочивати, вчитися і робити пікніки. Просто полежати під сонцем з кавою – цілий ритуал. До навчання, до речі, самі нідерландці ставляться спокійно, ніколи не засиджуються допізна у бібліотеках (окрім періоду іспитів), а навчання в університетах часто розтягують років на 8, доки всі іспити не складуть.

Кохання № 4. Хіпстерський стиль

Всі одягаються мінімалістично і просто. Ціни у популярних магазинах типу Zara для них демократичні, дають змогу купувати речі без особливих витрат. Комбінуючи одяг нідерландці не напружуються. Їх фінальний вигляд часто носить хіпстерський характер, але, як на мене, позбавлений смаку: ніякого мейкапу чи вишуканості у дівчат, а речі просто не прасують. Хоча на все є винятки. А ось іноземні студенти там «святкують» своє життя. Обирають вінтажні магазини, місцеві або світові бренди – наскільки дозволяє стипендія. Але у стилі так само дотримуються мінімалізму. Для будь-якого естета це рай.

ілюстрації 6 7

Кохання № 5. Гастрономія: кава, пиво, шоколад з карамеллю та сіллю

Нідерландці стверджують, що саме вони навчили Європу пити каву. Dutchies дуже люблять цей напій і після скандинавів – найбільші кавомани у світі. У середньому один нідерландець за рік випиває не менше 150 літрів кави, а це майже 4 чашки на день. Каву п’ють зранку до вечора у кав’ярнях, у бібліотеках, на університетських східцях. Особисто я дійсно спилася у цьому плані.

Їдять усе підряд і усе тут можна знайти. Молодь надає перевагу міжнародній кухні замість традиційно нідерландської, яка смакує специфічно. Вафлі з карамеллю, шоколад з карамеллю і сіллю та ще й арахісовим маслом – топ-3 солодощі, які або одразу полюбиш, або зненавидиш. Всі люблять ходити на маркети, їх проводять двічі на тиждень на головних площах усіх міст. Туди сходяться, щоб купити свіжі овочі і якісні домашні продукти – молодь таки приділяє увагу якості харчування.

ілюстрації 8 9Дуже популярні веганство і вегетаріанство. Навіть є благодійні ярмарки, де таку їжу пропонують безкоштовно, а ось спеціалізовані магазини та вегетаріанські бари не з дешевих. Тим не менше, дуже часто навіть іноземна молодь переходить на такий спосіб харчування. І через ідеологію, і просто через те, що це корисно.

Люблять збиратися на пиво (найпопулярніший і досить дешевий алкогольний напій). Такі посиденьки влаштовують часто, у барах чи парках, щоб поспілкуватися. Вино більше обирають іноземні студенти. Алкоголь продають тут тільки за наявністю ID з 18 років і дуже суворо до цього ставляться.

Кохання № 6. Вечірки

Не скуштувати нічного життя тут неможливо. Після 10 вечора місто починає жити по-іншому, о 3 ночі вулиці центру забиті вщент молоддю. Клуби, бари, концерт-простори – кожен знаходить своє. Нічне життя тут вирує не тільки на вихідні, розважитись можна і у будь-який будній день. Вхід у нічні заклади зазвичай безкоштовний, якщо і ні – то коштувати це може до 10-15 євро.

ілюстрації 10 11Як альтернативу нічним клубам там люблять влаштовувати домашні вечірки для «своїх», куди запрошують як старих друзів, так і нових знайомих. Це звичайні посиденьки, які надто часто заважають сконцентруватися тільки на навчанні. Як тут пропустити? Крутими вважаються вечірки на каналах у корабликах або на даху. Одна вечірка може плавно перебігати в іншу.

Вони мають цілу фестивальну культуру. У Нідерланди приїжджають найвідоміші гурти і діджеї, а демократичні ціни дозволяють їх послухати. Найпопулярнішими напрямками у нідерландської молоді є фолк і техно музика. Додам, що сам фестиваль ніколи не починається без попередніх святкувань життя.

Кохання № 7. Een koffieshop і травка

Кав’ярня не для кави. Легалізоване ставлення до наркотиків – не легенда. Велику кількість видів трави продають у таких місцях лише за однієї умови: тобі є 18 і у тебе є нідерландське ID. Іноземцям, взагалі-то, не дозволяється купувати цей продукт, і це дійсно важко зробити у маленьких містечках. Поліція ігнорує наявність у тебе трави, якщо її не більше 5 грамів. Ціна за 1 грам – у середньому 10 євро.

дівчинаЯкщо чесно, то там дійсно ставляться до цього легковажно. Молодь курить майже вся і курить багато. Але не тільки вона – це роблять навіть викладачі. А запах трави відомий навіть тим, хто ніколи її не куштував: дорогою до університету його можна відчути просто на вулицях.

Кохання № 8. Це, власне, кохання. Усіх видів і форм

Про толерантність до інших національностей і релігій у Нідерландах говорити не доводиться. Але вражає повага до людей гомосексуальної орієнтації. Це перша країна у світі, де легалізували одностатеві шлюби. Молодь не приховує своєї орієнтації, не боїться про це говорити, а соціум на це ніяк не реагує. Студентам з мусульманських країн сприймати це важко, вони обмежують таку дружбу, але не конфліктують. Я навчалася з геями, працювала з ними над кількома проектами, це були дуже освічені та приємні люди.

дівчинаНе менш поширеною є Hook-up culture, що перекладається як «переспати без будь-яких обов’язків один перед одним». Цьому терміну вже давно дали визначення у науці як специфічній культурі серед сучасної молоді. Зародилася вона у братствах і коледжах Америки наприкінці 20 століття. Дійшла і до Нідерландів: там тип таких стосунків є дуже поширеним. І не дивуйся, якщо з твоєї компанії половина друзів поїде додому з людиною, яку щойно зустріла. На початку це викликає певний шок. Проте там це не засуджують і рідко звертають якусь особливу увагу. Не хочу сказати, що вся молодь ставиться до стосунків легковажно, – все індивідуально.

P.S. У такій атмосфері я прожила 5 місяців у країні свободи. Намагалася вставати на пробіжки, крутіше їздити на велосипеді і займатися хоч якимось видом спорту. Щось вийшло, щось не дуже. Накупила місцевого вінтажу і тиждень протрималася, як вегетеріанка. З’їздила на фестиваль та побувала, мабуть, на півсотні студентських вечірок. Найголовніше – я помітила, як деякі поняття сильно торкнулися уже і нашої культури. Це не погано, і не добре – це просто факт.

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Ілюстрації: instagram.com/weronikamarianna/

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus