Як паплюжити імідж університету й не вилетіти

pexels-photo-89818

Ми розуміємо, що тобі хочеться зробити свій університет кращим. Ти просто не можеш спокійно дивитися на кричущі проблеми альма-матер, але й ставати черговим відрахованим «активістом» не бажаєш. Як бути?

Бунтуй, кохай, вилітай

Адміністрація вітчизняних університетів майже завжди на дух не переносить будь-яку критику своєї діяльності й на це є багато причин. Як би не противився автор наступним рядкам, але часто така позиція адміністрації має логічне підґрунтя.

Система фінансування університетів в Україні побудована на кількісних показниках (грубо кажучи: більше студентів – більше грошей). А тепер додай до цього той факт, що майже всі опитування виділяють «імідж університету» як один з основних критеріїв вибору місця навчання (студенти вступають до тих університетів, які просто вважаються престижними).

Інакше кажучи, публічна критика завжди б’є по найслабшому місцю ВНЗ – його фінансуванню.

Саме тому у відповідь на критику діяльності адміністрації ми часто чуємо, що хочемо знищити свій виш. Певною мірою ми дійсно його руйнуємо.

Реклама

То як критикувати свій ВНЗ і не вилетіти?

Для початку спробуй дотримуватися таких принципів:

A. Критикуй конструктивно.

У будь-якій ситуації є відповідальна особа чи орган . Найімовірніше, це не ректор. Завдання – знайти відповідальну особу. Спробуй пояснити, у чому полягає проблема, до чого вона призводить, яким чином можна її вирішити та чому це необхідно зробити просто зараз.

B. Шукай союзників.

«Гуртом і батька легше бити». У нашій ситуації так само. Маючи союзників серед співробітників університету, ти отримаєш їхній досвід, контакти та можливість боротися з проблемою на кількох фронтах. Знайшовши підтримку серед неформальних студентських лідерів, можна активізувати додаткові людські ресурси та поставити проблему на порядок денний діяльності ВНЗ.

C. Починай критику з чогось хорошого.

Це дуже класна порада, можеш забирати. Саме вона дозволяє уникнути амплуа «студента, якому все не подобається і який хоче знищити свій ВНЗ». Спробуй щось на кшталт: «Завжди пишався гуртожитками свого університету, їх не соромно було показувати друзям і батькам, АЛЕ останнім часом вахтери перевищують свої повноваження, не пускають відвідувачів і закривають двері до півночі».

D. Пропонуй допомогу у вирішенні проблеми.

По-перше, можливо, адміністрація не реагує на проблему, бо не знає про наявність можливостей для її розв’язання. А по-друге, пропонуючи вирішення, ти підтверджуєш свої конструктивні наміри і не здаватимешся «популістом».

E. Критикуй поступово.

  1. Напиши звернення до відповідальної особи (органу).
  2. Збери однодумців і спробуй влаштувати зустріч з адміністрацією.
  3. Перейди до публічної критики (з урахуванням пункту С).
  4. Пиши звернення у вищі органи (переважно вони реагують набагато швидше, коли є інформаційна підтримка).

Якщо не спрацювало

Адміністрація не хоче змінюватися чи вирішувати проблеми, але дуже хоче відрахувати тебе? Як захистити себе?

Ходи на пари

Я розумію, що на лекціях переважно ніякої корисної інформації не отримаєш, але так тебе важче буде назвати безвідповідальним студентом і двієчником.

Заручися підтримкою студради чи профспілки

Вони можуть сильно загальмувати процес відрахування, якщо захочуть. В ідеалі для тебе – стати членом студентського самоврядування і бути впізнаваним серед студентів.

Одразу інформуй про спроби оцінити твої знання упереджено

Після відрахування вже ніхто не буде розбиратися, що тобі сказали чи поставили місяць тому. Найважчий момент – переконати громадськість, що тебе завалили на іспиті. У викладачів ВНЗ є широка свобода оцінювання студентів. Формально навіть ректор не може впливати на цей процес (але може завкафедри). Тому відразу після іспиту дізнайся, чи є у тебе можливість подати на апеляцію й інформуй громадськість (друзів і локальних лідерів думок) у соцмережах (і не тільки), що тебе оцінили упереджено.

університет

Чи можна довести, що тебе завалили на іспиті?

Якщо іспит усний – усе пропало. В ідеалі на усних іспитах повинні вести протоколи та збирати чернетки з підготовки, але трапляється таке нечасто, та й користь від цього сумнівна.

Якщо письмовий – завжди легко знайти у відповіді найменші помилки та неточності, щоб подати їх як причину зниження оцінки. Словом, якщо викладач хоче тебе завалити, то він завалить. Об’єктивно довести, що він це зробив, можна через комісію або за допомогою порівняння письмових робіт усіх одногрупників незалежними експертами. Але роботи одногрупників дістати буде важно, бо університет може розцінювати їх як інтелектуальну власність. І є шанс, що виш сформує комісію з лояльних викладачів, які просто «не побачать» порушень.

Якщо вищезазначене не допомогло – спробуй звернутися до нас: Українська асоціація студентів.

Зауважимо, що мета статті – не донести найефективніші способи лобіювання студентських питань в університеті. Проте вона може стати чудовим дороговказом для студентів, які хочуть мінімізувати ризики.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus