Мотиваційний лист: завершальні деталі

Ми уже розповідали про види мотиваційних листів і те, як їх писати. Наразі – кілька додаткових питань до Ірини Сагайдак щодо змісту цих документів.
1. Як залежить структура мотиваційного листа від заходу, на який подається аплікант?

Структура і суть мотиваційного листа напряму залежать від конкретного заходу. Ні в якому разі не можна писати і подавати один і той же мотиваційний лист на різні заходи. Ця непричетна універсальність відчувається і відштовхує.

Тому я завжди раджу писати мотиваційні листи наново від кожну конкретну подію. Потрібно подати все так, ніби це одна-однісінька позиція, на яку ви хочете бути прийнятим, і вона явно набагато вища за пріоритетністю від усіх інших варіантів. Якщо організатори подають допоміжні питання поряд із графою «мотиваційний лист», то дати відповідь на них обов’язково!

Правила прості: пишіть про те, який ви класний студент чи дослідник, коли подаєтесь на академічну позицію, та про те, який ви хороший громадський активіст, коли подаєтеся на програми волонтерства чи міжкультурного обміну.

2. Чи варто в мотиваційних листах, анкетах і резюме вказувати всі свої заслуги? Чи бувають «занадто розумні» для конкретної програми апліканти?

Так, однозначно варто вказувати всі свої заслуги, але при цьому робити наголос і розширено описувати лише ті, що напряму стосуються тематики.

Поширеним питання є: «Чи варто вказувати досвід волонтерства?», на що я відповім однозначно – так. Але не забувайте, що це лише досвід, який наділив вас допоміжними характеристиками: навиками комунікацій, міжкультурного спілкування, роботи в команді і т. д. Але основне завдання полягає у правильному позиціонуванні, тож ці якості треба вдало подати.

Я б розвіяла міф про «занадто розумні для заходу». Принаймні, у випадку з програмами Ерасмус Мундус, на одній із яких навчаюся я. Такі програми збирають кращих кандидатів з усього світу, тому бути занадто розумним серед таких аплікантів доволі важко. Що краще ви себе представите – то більші у вас шанси виграти конкурс. Гадаю, що приблизно така ж ситуація і з іншими грантовими програмами, де вам надають стипендію для навчання.

Але при цьому, не варто перехвалювати себе голослівно. Підтверджуйте всі свої риси характеру та навики описом того, де та за яких умов ви їх набули. Будьте чіткі та лаконічні.

3. Чого ніколи не варто писати в мотиваційці?

За винятком граматичних та правописних помилок, хіба про те, що конкретна подія не є вашим пріоритетом, і відразу по завершенню програми з ядерного синтезу чи мікробіології, до прикладу, ви плануєте стати домогосподаркою і ніколи більше до науки не повертатися. Якщо у вас дійсно є такі плани, то їх, мабуть, таки краще приховати, допоки вас не приймуть, а краще ─ до моменту отримання диплома.

Крім того, ні в якому разі не можна перевищувати вказаний максимальний розмір мотиваційного листа. При подачі документів на магістерські й аспірантські програми це зазвичай одна сторінка формату А4, а при подачі на програму обміну вимірюється максимальною кількістю слів. У кожному випадку потрібно дізнатися, які вимоги у вашої конкретної програми, і керуватися ними.

 

4. Як писати мотиваційку, якщо досі аплікант ніколи не брав участі у міжнародних заходах?

Сідаємо, беремо ручку й аркуш паперу в руки (у крайньому разі сідаємо за комп’ютер) і пишемо!

Знання того, як правильно писати мотиваційні листи, приходить із досвідом, від цього нікуди не втечеш. Тому потрібно просто пробувати. Писати, переписувати, потім іще раз правити і так далі.

Насправді людям, які ніколи не писали мотиваційного листа до цього, я б радила почитати інформацію про те, як це робиться в інтернеті (як мінімум з 5─7 різних джерел), переглянути зразки мотиваційних листів інших людей (чудово, якщо є зразки людей, які були прийняті на подібну програму) та пробувати писати.

Також, як я вже зазначала вище, дуже корисною може бути допомога людей, які вже пройшли цей шлях і можуть порадити щось, а в ідеалі і вичитати ваші документи. Це б додало вам як мотивації (живий приклад), так і покращило якість документів (вичитка граматики та суті).

Фото: planetminecraft.com.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus