Молодіжні літературні угруповання: хто, де і як долучитися

Якщо ти думаєш, що сучасні молоді письменники виступають здебільшого перед батьками та домашніми улюбленцями – ти помиляєшся.

Підшукали молодіжні літературні організації, які живуть, створюють та дихають літерами, а їхні представники залюбки поділились своїми досягненнями та підказали, як до них долучитися. Якщо ти давно хворієш на письменство і шукаєш однодумців у своїй залежності – обирай локацію і приєднуйся!

LitStage (Київ)

Учасники. Усі охочі до розвитку у своїй літературній творчості. Сталого складу немає, хоча є певний «кістяк» – люди, які стояли біля витоків спільноти.

Де шукати. Почитати авторів можна у пабліках у Фейсбуці та Вконтакті, а також на персональних сторінках письменників. Послухати – на щомісячних зустрічах у Музеї шістдесятництва. Цільова аудиторія – молодь, яку цікавить літературний процес, хоча тут раді людям будь-якого віку.

Ціль. «Популяризація сучасної української літератури будь-яких жанрів, активізація літературного життя та залучення молоді до літературного процесу. Все ґрунтується на бажанні згуртувати талановиту письменницьку молодь для обміну досвідом та втілення цікавих проектів», – стверджує натхненник організації, Ігор Астапенко.

Як долучитися. «Новим учасникам ми раді завжди! Просто долучайся до пабліків у Фейсбуці та Вконтакті або приходь на зустрічі і ти автоматично станеш «літстейджівцем», – зазначає Ігор. – Щодо публікацій твоїх творів – гарантії немає, оскільки вони повинні відповідати певному художньому рівню. Також кожен може запропонувати на розгляд адміна ту чи іншу новину, пов’язану з літературою. Результат долучення – розвиток та спілкування з цікавими людьми».

Досягнення. Спільнота є однією з найпопулярніших в Україні. На Львівському форумі видавців успішно презентувала проект «Поетичні листівки від ЛІТСТЕЙДЖУ», у якому взяло участь 28 сучасних поетів. Дотичним до спільноти є популярний Всеукраїнський поетичний конкурс «ГАЙВОРОННЯ».

книжка

Реклама

Літературний орден імені святого Зіберта Світлого (Київ)

Учасники. Ідея створення нового літературного угруповання належить п’ятьом молодим поетам: Ілоні Червоткіній, Ігореві Мітрову, Василеві Соловію, Павлові Щибрі та Ользі Манушкіній. Спочатку це і був «кістяк» Ордену, де Ілона Червоткіна стала Магістром, Ігор Мітров – Митрополитом, Павло Щибря – Великим Інквізитором, Ольга Манушкіна – Літописцем, а Василь Соловій – Святим Мучеником.

Де шукати. Для засідань свого Ордену учасники намагаються обирати нестандартні локації, такі як Замкова Гора (там пройшло їхнє перше зібрання восени 2015 року), цвинтар, нічний ліс, закинуті будівлі тощо. Засідання позбавлені будь-якого офіціозу і серйозності, часто бувають костюмовані. Слідкувати за творчістю учасників Літературного ордену імені святого Зіберта Світлого, а також дізнаватись про нові зібрання можна на їхній сторінці у Фейсбуці.

Ціль. «У назві літературного угруповання іронічно закріплені дві найважливіші для поетичної творчості речі – пафос (цілий Орден, як не як!) і алкоголізм (читай – свобода і натхнення), – ділиться Василь Соловій. – Серед основних постулатів Ордену – літературний процес не повинен бути нудним».

Як долучитися. Орден відкритий для нових учасників, що готові до випробувань. Василь, він же Мученик, розповідає про обряд посвячення: «Кандидат у члени Ордену повинен принести на засідання свій перший твір (з тих, що зберігся), зачитати його присутнім і власноручно спалити. Це повинно засвідчити членам Ордену прощання кандидата із графоманією своєї ранньої творчості. Після цього Митрополит і Магістр Ордену, виголошуючи літературну молитву і причащаючи кандидата кровію святого Зіберта Світлого, посвячують його у лицарі Ордену».

Досягнення. Будуть у світлому майбутньому.

книги

Свідки Слова (Київ)

Учасники. У різний час кількість учасників варіювалася, і зараз це дванадцять авторів відповідно до дванадцяти авторів антології «12», тобто теперішній склад затвердився під час добору текстів для цієї збірки. Кістяк групи складають: Сергій Демчук, Марія Косян, Марися Єщенко, Сергій Одаренко, Роман Батькович. Також мають у своєму складі менш активних, але талановитих авторів: Маргариту Варзар, Іванку Урду, Віталія Третяка, Євгена Спіріна, Микиту Григорова, Сергія Пивоварова і Олексія Севрука.

Де шукати. На літературних подіях. «Свідки Слова» завітали і на «Книжковий Арсенал», і на Львівський форум видавців. Часто бувають на книжкових ярмарках, наприклад, на «Книжковому Медвіні». Брали участь у житомирській «АрТерапії», відзначилися на «Мості» у Черкасах та «Кам’яному острові» у Кам’янці-Подільському. Інколи влаштовують відкриті читання, як минулоріч у Музеї шістдесятників або театрі «Тета» на Подолі.

Ціль. Мар’яна Кіяновська на одній із лекцій сказала таку річ: «Якщо ви не у літературному процесі, створіть його самі». Чим організація останні два роки і займається. Зараз вони мають двічі перевидану антологію прози «Свідків Слова», а це вже щось. «Головна мета угруповання – мотивувати одне одного до творчості, до активнішої діяльності. Ми даємо одне одному стусанів, підганяємо, штовхаємо вперед», – зазначає Роман Батькович.

Як долучитися. Угруповання завжди раде новим знайомствам. Членом може стати людина, яка зацікавить їх своєю творчістю, і кого, звісна річ, зацікавлять вони. Також треба розуміти, що той самий кістяк пов’язує насамперед дружба. Тож, якщо ти готовий з ними товаришувати (та пройти обряд ініціації), просимо до господи.

Досягнення. Антологія малої прози літугруповання «Свідки Слова» вперше вийшла у січні цього року. Після того, як тираж було розпродано, ми підготували розширену та поліпшену версію. Більш ніж 40 % – абсолютно нові тексти.

Також учасники угруповання мають власні книжки. Сергій Демчук – «Тіні на сходах» (лауреат премії «Благовіст»), Марися Єщенко – «Поговори зі мною», Марія Косян – «Коли в місті N дощить». Микита Григоров – «Чорно-білий контракт» і «Ескізи до життя самородка», Олексій Севрук – «Театр танцюючих ляльок». Учасники літугруповання – лауреати багатьох конкурсів і літературних премій.

книга

Avant-Garde (Одеса)

Учасники: Тарасенко Олександр – головний ідеолог, Краєв Борис – координатор в Одесі, Усенко Руслан – генеральний секретар, Громова Марина – інформаційний менеджер.

Де шукати. Почитати їхні твори можна в Інтернеті, кожен має свої сторінки у соцмережах: Тарасенко, Краєв, Усенко, Громова, до того ж розвивається паблік платформи. Послухати можна як в Одесі, так і поза межами міста. Кожен із учасників був вельми активним у літературному житті й у «доавангардову добу», такими й залишаються. Як організація вони вийшли на міжміський рівень, поступово входячи на (пан)український. В Одесі наразі відбувається переважно організаційна робота з проведення заходів, серед яких і вилазки з міста, і приймання у себе відомих літераторів із усієї країни.

Ціль. Усе почалося минулого року (восени) після зустрічі Тарасенка-Краєва-Усенка на одному із читань. «Ми зрозуміли, що маємо що сказати місту й літературі в цілому. Натхненні алкоголем та спільними уподобаннями, футуризмом, авангардизмом, постмодернізмом, усвідомили, що необхідно змінювати ситуацію і в літературній тусовці, і в розумінні сучасної літератури. З такими намірами вирішили взяти все у свої руки та підійти до літературної справи і професійно, і революційно, і по-новаторськи, словом, по-авангардному», – зазначає Олександр Тарасенко.

Як долучитися. Avant-Garde раді співпраці з іншими об’єднаннями та проектами, новим учасникам, але з часом. Бо щойно «почистили» ряди учасників із двадцяти до чотирьох, що тягне за собою комплексні зміни. «Ми – відчайдухи, це нас зближує, таких ми хочемо бачити поряд. У будь-якому разі, двері нашого міста й об’єднання завжди відкриті для журналістів-слухачів-літераторів із різних куточків країни. Це чудова можливість пізнавати країну зсередини через літературу», – продовжує Олександр.

Досягнення. До результатів учасники ставляться скептично: «Учасники літстудії мають публікації у періодиці, якісь там відзнаки, але це не той формат, якого ми притримуємося зараз». Зараз вони зосереджені на якості творчості та роботі у галузі експерименталістики (як ідейної, так і стилістичної). Днями повинен вийти маніфест, надалі – сольні збірки кожного з резидентів. Також співпрацюють із одеськими ЗМІ, на яких регулярно публікуються їхні статті, рецензії, звіти тощо. Серед цих ЗМІ є перший літературний портал Одеси litoda.

книги

Обрій (Кропивницький)

Учасники. Оскільки студія створена і функціонує при кафедрі української літератури Факультету філології та журналістики Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка, то до її складу входили переважно студенти університету. Останнім часом студія стала майданчиком, на якому свою творчість представляють молоді поети міста. Серед учасників на сьогодні: Кирило Поліщук, Артем Луценко, Ольга Алєксєєнко, Карина Гених, Марина Єрмолаєва, Наталя Нічишина.

Де шукати. Деякі автори студії мають свої книжки, публікації в журналах, антологіях та різних виданнях, в таких кіровоградських антологіях, як «Гра в поетів», «Шепіт альми», «До барикад!». «Обрій» збирається в КДПУ ім. В. Винниченка. Можна прийти, поспілкуватися, послухати, почитати.

Ціль. «Наша мета – ділитися творчістю, об’єктивно критикувати один одного, відшліфовувати майстерність. Це платформа для спілкування на літературні і навколо літературні теми», – зазначає Кирило Поліщук представник організації.

Як долучитися. Учасником може стати кожен охочий поет.

Досягнення. Не так давно учасники у рамках проекту «Міст» створили електронну антологію «Сьомий обрій», до якої увійшли твори поетів із літстудії «Обрій» (Кропивницький) та літстудії «Сім Герц» (Тернопіль). Антологію презентували на цьогорічному Форумі видавців у Львові. Усі охочі можуть її безкоштовно погортати або завантажити.

книги

Сім Герц (Тернопіль)

Учасники. Кістяк літстудії заклали Юрій Вітяк, Катерина Грушовська, Сергій Сукманюк, Олег Підфігурний, Надіна, Олександр Костюк, Леся Ясніцька. Авторів, які тим чи іншим чином причетні до «Сім Герц».

Де шукати. Більшу частину доробків можна віднайти у спільноті «Сім Герц», крім того, кілька авторів мають власні пабліки. «Здебільшого учасники нашої студії пристають на пропозиції розбавити своєю творчістю літературні вечори чи фестивалі. Значно рідше організовують щось самотужки. Часто-густо не хочеш виснажувати рядками слухачів, інколи втілювати задумане просто ніколи», – стверджує Юрій Вітяк.

Ціль. Першопричиною появи спільноти стала ідея єднання людей зі схожими поглядами на літературу задля обміну порадами та творення спільного літературного простору. «Обопільна підтримка на благо подальшого розвитку – ось той стрижневий принцип, що робить формування повнокровним організмом. Спершу відвідував одне літоб’єднання, потім літстудію, а далі наважився заснувати «Сім Герц». Тут же спробував впровадити академічні підходи до аналізу творів, чого так не вистачало у попередніх об’єднаннях. На диво, прижилися», – продовжує Юрій.

Як долучитися. Угрупованню завжди потрібні нові імена, але учасник повинен бути чітко мотивованим. «Завше радо вітаю тих, хто готовий до невпинної праці над собою, тих, хто спроможний дивувати щоразу новими досягненнями та більшим ростом, – стверджує Юрій Вітяк. – Студійці охоче діляться власним досвідом із новими учасниками, радять, як зробити так, щоб твори сягли ще кращого рівня, звучання тощо. Хай там як, а угруповання – це не збіговисько випадкових писак. Це свій вимір, свій мікросоціум доволі цікавий і самобутній. Тут важливо рухатися вперед чи то вгору, несучи спільну ідею, втілюючи ті чи інші проекти. Решта усе – шумовиння, яке неодмінно прибере час».

Досягнення. Їхня головна нагорода – зміна уявлення низки людей про літературу сьогодення та здобуття свого слухача. «Сім Герц» видали антологію «с(Ш)тиль» як своєрідний підсумок спільних старань. Також вийшла електронна книжка «Сьомий обрій» як результат співпраці із кіровоградськими авторами. «Далі буде» – обіцяють герцівці.

книги

Література. RV (Рівне)

Учасники. Засновники організації: Марк Оплачко, Вікторія Дикобраз, Анна Невірковець та Маргарита Самборська. Навесні 2016 року склад команди повністю оновився, керувати організацією стали: Іванна Чайка, Катерина Конончук, Олег Бойко, Катерина Давидчук, Наталія Чабан.

Де шукати. Учасники час від часу виступають на поетичних читаннях, а також проводять низку літературних заходів у Рівному. Слідкувати за новинами варто у їхній групі.

Ціль. «Велика мета – зробити літературу доступною для молоді, сформувати мотивацію до читання як такого серед учнів та студентів. Водночас, це можливість самим письменникам представити свої книги у конкретному місті конкретним читачам (без посередництва видавництв чи ЗМІ). І, не в останню чергу, – розвиток культурного життя рідного міста», – зазначає один із засновників Анна Невірковець. Організація виникла через відсутність платформ для проведення літературних читань та зустрічей у Рівному.

Як долучитися. Склад команди час від часу змінюється. У 2016 році у «Літературі. RV» зовсім нові організатори. П’ятеро активних людей, які раніше просто відвідували події, пропонували свою допомогу як волонтери, стали повноправними членами організації і тепер самі проводять зустрічі із письменниками. Долучитися можна, але для цього необхідно проявити себе, переконати, що це справді вам потрібно і ви хочете цим займатися.
Досягнення. За час існування організації було проведено майже 100 подій різного масштабу та формату.

книга

Magnum Opus (Полтава)

Учасники. Мистецьке об’єднання Magnum Opus створене 7 вересня 2011 року студентами факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету (Катерина Стрельнікова, Олена Маляренко, Анна Єгорова та ін.).

Де шукати. Ви можете стежити за діяльністю об’єднання тут і тут.

Ціль. Об’єднання виникло як альтернатива університетським та державним культурним організаціям, які багато в чому були і залишаються консервативними. Творці об’єднання ставили собі за мету створити організацію, що сприятиме творчому, інтелектуальному та естетичному розвитку полтавської, переважно поетичної молоді.

Як долучитися. Magnum Opus має чітко сформовану команду. «Ми відкриті для нових учасників, але мало хто витримує наш темп і відповідальність як організатор. Тому наразі нас дев’ятеро і цієї кількості цілком вистачає для роботи», – стверджує учасниця Анна Ютченко.

Досягнення. У 2015 році Magnum Opus увійшло до списку 16 літературних організацій України, які представлені у каталозі New books from Ukraine на Франкфуртському книжковому ярмарку. Учасники також друкувались у полтавському альманасі «Рідний край», всеукраїнському альманасі «Українська культура». Твори декого виходили у збірках від видавництва Discursus.

Зараз Magnum Opus займається промоцією літератури, організацією презентацій для письменників та реалізацією низки культурно-мистецьких проектів (зокрема проекту «Люди читають», для якого вже зняли 12 випусків, і відеопроекту #Встол, який популяризує творчість маловідомих авторів і має вже 24 випуски.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus