Креативні майданчики: еволюція університетського простору

кмарт ярд

Активісти київських вишів продовжують створювати креативні майданчики і треті місця для студентства. 20 серпня вони організували зустріч «Урбанавт: ревіталізація простору університету», де зібрались, аби розробити плани налагодження неформальної комунікації в навчальному середовищі. «Студвей» поспілкувався з Вікторем Килимарем, засновником KMArt Yard, про те, як і навіщо створювати студентські вільні простори, та дізнався, які цілі поставили перед собою молоді інноватори.  

«Я завжди брав активну участь у студентському житті. Але, навчаючись у Могилянці, часто зіштовхувався з тим, що умови були не дуже сприятливими для того, щоб організовувати заходи. Якщо була зала − не було апаратури, якщо була апаратура − виникали проблеми з отриманням дозволу на проведення чогось. Ми все одно влаштовували багато івентів, але це було дуже незручно.

Тоді я пішов до тодішнього президента Києво-Могилянської академії Сергія Квіта і розповів, що у світі при кожному університеті є такі вільні простори, де вдень студенти між парами можуть почитати, попрацювати у групах, відпочити, а ввечері там відбуваються різноманітні концерти, театральні постановки, відкриті лекції та кінопокази. І все це на території та за підтримки університету. Сергій Миронович відповів: «Ідея супер! Підтримую!» Це було тоді, коли Міністром освіти був Дмитро Табачник. У той час першочергово треба було вирішувати питання з тим, як вижити, тому свої плани ми трохи відклали.

Минуло 3 роки, ми взяли участь у Революції гідності, Сергій Миронович пішов у Міністерство. Я закінчив навчання, але не залишив ідею. Я прийшов з нею до студентів академії та запропонував трохи попрацювати разом. Вони підтримали мене, і ми взялися за роботу.

На початку ми планували розташувати наш вільний простір у приміщенні, але випадково натрапили на занедбаний дворик. В адміністрації сказали: «Там можна робити все, що завгодно».

І ми зробили KMArt Yard.

кма

Університет одразу з радістю повідомив, що грошей на це немає і в найближчому майбутньому теж не буде. Тому потрібні кошти ми зібрали самі, зусиллями 5 людей. Зараз більше не інвестуємо. Між парами у нас працюють кілька студентів, які там прибирають, поливають рослини тощо. Також у KMArt Yard ми продаємо різні тістечка й пироги, які виготовляють та постачають наші студенти. Це дуже важливо, бо одним із завдань простору є підтримка студентських ініціатив. А пироги − це своєрідні кулінарні стартапи, які зараз більше орієновані на досвід, ніж на прибуток.

Зараз на порядку денному стоїть питання забезпечення постійного накриття від вітру та дощу й організація «бару», де немає алкоголю, але є кава, чай і тістечка. Також будемо шукати приміщення, куди можна перейти на зиму, бо в кінці жовтня стане занадто холодно для посиденьок на вулиці.

1 вересня повернулися студенти і простір знову почав жити своїм життям. Заходи тут будуть проводитись абсолютно різні. Наприклад, на 10 вересня запланували благодійну лекцію першого президента НаУКМА В’ячеслава Брюховецького. 11 вересня в рамках Open Air фестивалю «Кіномедіа» пройде лекція Пітера Померанцева, автора книги «Nothing Is True and Everything Is Possible», та презентація її українського перекладу, а також перегляд фільму «Укропи Донбасу».

Простір повинен стати самодостатньою, саморегульованою системою, якою мають займатися студенти. Він приноситиме кошти університету і буде його невід’ємною частиною.

Поки ми працювали над створеням KMArt Yard, паралельно в багатьох вишах Києва почали виникати схожі ініціативи, кожен із власною специфікою. Якщо ми, наприклад, проводимо лекції, то у Київському національному університеті будівництва й архітектури студенти збираються і роблять спільні будівельно-архітектурні, інженерні проекти, проводять майстер-класи тощо.

20 серпня ми вирішили зібрати всі ініціативні групи, що змінюють простір своїх університетів на імпровізованій зустрічі «Урбанавт» . Виявилося, що проблеми в усіх спільні, а перспективи очевидні. Ми обмінялися досвідом: хто що вже зробив та що планує втілити найближчим часом. Відбулися презентації кожного такого простору, з рядом питань, які необхідно було висвітлити. За підсумками заходу ми спробували окреслити ряд найпоширеніших проблем. Спільними для всіх стали виклики щодо побудови команди, подолання бюрократичних перепон, пошуку фінансування, підтримання життєздатності ініціативи після випуску засновників з університету, а також виявлення специфічних потреб аудиторії та залучення її до реалізації проекту.

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus