Інженери зі Стенфорду розробили «розумні вікна»

window

Інженери зі Стенфордського університету розробили «розумні вікна». Вони здатні затемнюватися під впливом електрики всього за хвилину.

Прототипами винаходу є пластини з провідного скла, обрамленого іонами металу. Останні розпорошуються по поверхні, блокуючи при цьому світло, якщо подати на них електричний струм. Такий механізм дозволить позбутися штор, адже достатньо натиснути кнопку в додатку і вікна потемніють.

«Розумні вікна» мають великий потенціал для покращення будинків, підприємств та автомобілів, оскільки знижують витрати на опалення та охолодження. Незважаючи на те, що технологія затемнення скла вже існує, поки що вона не змогла завоювати популярність на ринку.

Вікна, які використовують, зокрема, в сучасних літаках Boeing 787 і A350, виготовлені з оксиду вольфраму, який теж змінює колір. Подібні матеріали, як правило, дорогі, а скло має синій відтінок, затемнюючись тільки через 20 хвилин, а потім поступово знову стає прозорим.

«Ми не брали за приклад існуючі технології, а придумали зовсім нове рішення, – говорить старший професор матеріалознавства та інженерії в Стенфорді Майкл Макгі. – У нас були моменти, коли ми дивувалися, що таке швидке затемнення взагалі можливе».

В якості основи вчені використовували тонкий лист прозорого індію-олова, модифікованого наночастинками платини. Щоб скло стало темним, необхідно пустити по ньому електрику, яка блокує рух міді та інших металів у розчині, нанесеному на скло.

Прозорі вікна пропускають близько 80% природного світла, а темні – до 5%. Дослідники ввімкнули і вимкнули вікна не менше 5,5 тисяч разів і не побачили змін у передачі світла, що свідчить про довговічність конструкції.

За словами Макгі, є обмеження площі, на якій ці вікна здатні ефективно працювати. Так, дослідження проводили на невеликому аркуші 25 см2, але вчені хочуть вирішити цю проблему. Також є плани по заміні матеріалів електродів на більш дешеві, щоб «розумні вікна» коштували, як мінімум, в два рази дешевше існуючих на ринку аналогів.

«Технологія динамічних вікон дозволить скоротити на 20% витрати на опалення та охолодження і навіть змінити спосіб використання сонцезахисних окулярів, – говорить Макгі. – Це важлива сфера, яку майже ніде не вивчають».

Нагадаємо, раніше видання Business Insider склало рейтинг вишів за кількістю випускників-«єдинорогів». Перше місце в списку посів Стенфордський університет.

Фото: pexels.com

Реклама

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus