Ключ до нових ідей: як мислити поза шаблоном

дівчина (2)

«Світ ловив мене, та не спіймав», – казав Сковорода. Спливло чимало часу, і люди двадцять першого століття вже не можуть похизуватись такою ж незалежністю: хочуть володарювати світом, а він вислизає з їхніх рук. Багатогранний та мінливий, перевантажений інформацією… Прийняти просте, швидке, а головне – творче рішення допомагає евристика. Що це? Розповідаємо.

Суть поняття

Евристика (грец. ευρίσκω (heuristiko) – знаходжу, відшукую, відкриваю) – розділ психології, що вивчає творче продуктивне мислення. Йдеться саме про віднайдення способу вирішення задач, що вимагають, окрім базових знань та вмінь, ще й кмітливості. Психологи впевнені: саме завдяки евристиці люди навчилися швидко та ефективно приймати рішення. Вона дає простий алгоритм дій, коли вихідних даних замало для отримання єдиної правильної відповіді.

Методи евристики стали чи не колективною мудрістю, адже у соціумі ними послуговуються давно і досить успішно. Часто ти навіть не здогадуєшся, що використовуєш їх щодня. Опанувати їх можливо лише практичним шляхом – методом спроб і помилок. Однак, якщо перед тобою Нова ситуація, Нова мета і Нова дія, ти неодмінно застосуєш евристичний процес. Ті з нас, хто свідомо або несвідомо користується евристичними методами, радять собі у житті зазвичай краще.

Як не парадоксально, але іноді саме наші знання заважають здійснити революційний прорив. Якось студент Джордж Данциг запізнився на пару. На дошці були записані рівняння, і він вирішив, що це домашнє завдання, тому розв’язав їх. Втім, на це пішло більше часу, ніж зазвичай. Через кілька днів на порозі його помешкання з’явився схвильований професор університету, адже виявилось, що Данциг випадково вирішив дві теореми, які вважались відомими прикладами нерозв’язаних проблем статистики. Десятки років над ними скніли сивочолі математики, а Джорджу вони видались лише «більш складними». Інші студенти знали, що вирішити їх «неможливо», тому навіть не намагались.

Тобто усталений шаблон готових відповідей несумісний з евристикою. Ще один приклад. Американський винахідник Чарльз Гуд’їр намагався створити гуму. Він змішував основу із сіллю, перцем, піском, чорнилами, рициновою олією, навіть із супом (як треба було зневіритися!). Проте геніальне відкриття сталося випадково. Дослідник пролив суміш сірки із каучуком на гарячу плиту і отримав справжнісіньку міцну гуму!

люди

Реклама

Методи евристики: обов’язково до опанування

Наведу кілька найцікавіших евристичних методів:

1. Славнозвісний мозковий штурм для генерації нових ідей. Навіть до найбезглуздіших із них слід поставитися уважно!

2. Методи асоціацій та аналогій. Нові ідеї та пропозиції виникають на основі зіставлення з іншими більш-менш аналогічними об’єктами. Наприклад, Леонардо да Вінчі будував свій літальний апарат не з нуля. Спочатку він вивчав природу: політ птаха, будову крила, траєкторію падіння листя з дерев, парусні судна. Він зміг звести «місток» між уже наявним знанням та новим, перевершивши свій час. До цих методів належать:

  • метод фокальних об’єктів спрацює при перенесенні ознак випадково вибраних об’єктів на об’єкт, який ти хочеш вдосконалити. Так можна знайти кілька цілком несподіваних рішень і отримати результати;
  • синектика – це об’єднання різнорідних елементів. Сфокусуйся на зображенні звичного у незвичному вигляді та навпаки. Пам’ятай, що розумова діяльність людини є більш продуктивною у новому, незнайомому середовищі. «Термін дії» методу – 30-40 хвилин, далі продуктивність генерування ідей поступово падає.
  • метод емпатії (метод особистої аналогії) – це ототожнення себе з технічним об’єктом або процесом. Перенеси свої почуття, емоції, цілі, можливості на об’єкт та аналізуй відчуття, що виникають.

3. Метод контрольних запитань – простий і ефективний. Його використовував давньоримський філософ Квінтіліан. Він рекомендував усім визначним політичним діячам поставити перед собою наступні сім запитань: Хто? Що? Навіщо? Де? Чим? Як? Коли? І, звісно ж, відповісти на них. Відповідь допоможе розв’язати проблему.

4. Метод інверсії орієнтований на пошук ідей у несподіваних напрямках, найчастіше протилежних традиційним поглядам, часто навіть усупереч здоровому глузду. Якщо не вдається вирішити завдання з початку до кінця, то спробуй вирішити його навпаки. Наприклад, якщо у квартирі ведеться обшук, але знайти бажане не вдається, потрібно пошукати у тих місцях, де теоретично нічого бути не повинно.

дівчина

Як навчитися мислити творчо

Один із головних психологічних бар’єрів – нездатність відмовитися від найбільш очевидного способу вирішення проблеми. Мозок просто відмовляється шукати новий підхід. Щоб мислити нешаблонно, варто почати з малого. Шлях до цього лежить через евристику. Ось прості кроки, які рано чи пізно виведуть поза коло затертих суджень:

  1. Звикай цілеспрямовано помічати те, що відбувається. Фіксуй події власного життя. Творче мислення неможливе без деталей, а ними рясніє кожна найбуденніша справа. Намагайся помічати, як саме ллється в чашку кава, як рухаються перехожі або як із автомату випадає жетон. Це виведе тебе поза рамки автоматичного сприйняття реальності.
  2. Зосередь творчі пошуки на декількох сферах одночасно. Архітектура Візантії, персько-таджицька література, створення офшорних схем, барокове мистецтво або вирощування кактусів – головне, щось близьке саме тобі. Спочатку буде нелегко, але з часом це допоможе вибудовувати неочевидні аналогії, які стануть ключем до креативу.
  3. Спробуй через асоціації знаходити несподіване використання для звичних речей щоденного вжитку. Нехай це спершу будуть лише фантазії, із плином часу вдасться вигадати щось дійсно вартісне, а згодом втілити ідею в життя. Відкриття не відбуваються раптово – на голову можуть впасти хоч сто яблук, але Ньютоном від цього не стати. Винаходи – навіть випадкові – завжди результат кропіткої підготовки і щоденної праці розуму.
  4. Вивчай те, що змушує тебе посміхнутися. Робота з ідеями, що викликають позитивні емоції, часто найпродуктивніша.
  5. Ідея не абсолютна – вона ані погана, ані хороша. Щоб мислити творчо, важливо відмовитись від усталеного світосприйняття. Слід відкинути стереотипні судження про чорне та біле і розплющити очі на «сірий» світ. Це допоможе відкрити чудесну гнучкість власної свідомості.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus